goldenki

Just another WordPress.com site

Higiena:podstawowe zabiegi Czerwiec 24, 2011

Filed under: Higiena psa — kattarzyna @ 10:41 am

Dobre samopoczucie i zdrowie psa zależy od żywienia, i regularnych zabiegów higienicznych. Proste zabiegi pozwolą mu zachować odpowiednią higienę.


    Sierść:Jak już mówiłam Golden Retriever ma długą sierść co oznacza dość czasochłonną pielęgnację. Trzeba go czesać przynajmniej 2-3 razy w tygodniu, jeżeli jednak chcemy możemy czesać go codziennie (wtedy pies będzie milszy w dotyku i ładniejszy).  Już jako szczenię będzie go trzeba przyzwyczajać do czesania, by później nie było z nim problemów. Najlepiej będzie gdy po każdym czesaniu dostanie nagrodę, wtedy będzie kojarzył czesanie włosa z czymś przyjemnym. Kompanie nie jest konieczne chyba że pies jest bardzo brudny. Jednak nie można go kąpać w zwykłym ludzkim szamponie, tylko w szamponie przeznaczonym dla zwierząt. Uwaga! po wykąpaniu psa należy go bardzo dokładnie wytrzeć!

    Uszy:Pielęgnacja uszu też jest czymś bardzo ważnym, szczególnie dla psów, które mają oklapłe uszy. Wystarczy czyścić je raz na tydzień, zwykłymi wacikami lub specjalnym płynem do czyszczenia uszu. Przy ich pielęgnacji musimy zwracać uwagę na ich kolor i zapach. Gdy będziemy je myć wilgotnymi wacikami potem musimy zadbać by wytrzeć je do sucha by nie zachorował na jakąś chorobę uszną. Co jakiś czas trzeba jednak pójść z psiakiem do specjalisty by dokładnie oglądnął uszy.

   Zęby:Pielęgnacja  zębów jest też bardzo ważna.Pies dorosły ma 42 zęby, a szczenię 32 zęby mleczne. Jako szczeniaka trzeba przyzwyczaić go do zaglądania i dotykania jego buzi (najlepiej po każdym zaglądnięciu dać mu nagrodę w postaci smakołyka). Gdy zdecydujecie w przyszłości zabierać psa na wystawy, możliwe że właśnie będą sprawdzać uzębienie. Gdy piesek będzie miał mleczaki musimy szczególnie nadzorować czy mu je wypadły(jeżeli ich nie znajdziemy, nie martwmy się bo pies mógł je po prostu połknąć). Jeżeli nie potrafimy  rozróżnić czy zęby to są mleczaki czy stałe zęby, najlepiej wybrać się do weterynarza. W wieku 7 miesięcy pies powinien już mieć stałe uzębienie. Jeżeli kły (mleczaki) nie będą wypadać, konieczna będzie interwencja chirurgiczna.

   Oczy:W razie potrzeby okolice uszu można przemyć używając do tego specjalnego płynu okulistycznego, który można nabyć w lecznicy weterynaryjnej.  O konieczności takiej pielęgnacji zawsze lepiej najpierw porozmawiać z weterynarzem.

Reklamy
 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s